Gergi tavan yapmadan önce  mekân analizi yapılmalıdır. Mekân analizi gergi tavan modelinin mekân dekorasyonuna tam olarak uyum sağlayabilmesi için gerekli bir işlemdir. Teknik ekip tarafından  alınan ölçülere uygun tavan modeli üretilir. İlk olarak alçıpan tavan havuzu oluşturulur. Oluşturulan tavan havuzu içerisine led ışık aydınlatma sistemi yerleştirilir. Aydınlatma sağlandıktan sonra  alüminyum plaka yerleştirilir. Plaka kenarları arasında kesinlikle hava almasını sağlayacak boşluklar bırakılmamalıdır. Boşluk oluşursa tavanın düşme ihtimali vardır. Plaka oturtulduktan sonra içerisine izolasyon bandı yerleştirilir. Bant köşelere dikkatli şekilde sabitlenmelidir. Seçilen görsel bant içerisine yerleştirilir. Yerleştirme işlemi sonrasında gergi tavan yapımı tamamlanmış olur.

Gergi Tavan Nedir?

İş yeri, okul, hastane ve restoran gibi mekânların duvarlarına ve tavanlarına  estetik bir ortam yaratmak için yapılan ışıklı ve farklı görseller kullanılarak oluşturulan  ürünlere gergi tavan denir. Farklı modellerde ve renklerde üretilebilir. Bulunduğu mekâna hoş görsel etki yaratmaktadır. Son yıllarda yeni yapılan binaların birçoğunda kullanılmaktadır. Turizm sektörünün olmazsa olmazı otellerin lobilerinde ve odalarına da farklı renkli modeller görmek mümkündür. Gergi tavan modellerine olan bu talebin artması yeni firmaların ve üreticilerin sektörde yer almasına ortam hazırlamıştır. Sizlerde kendinize ait mekânların havasını değiştirmek ve şıklığı yakalamak için bu ürünleri kullanabilirsiniz. Yeni yapılan binalarda yapım aşamasında kullanılırken eski binalara iki gün içerisinde hemen yapılabilir. Yapımı kısa zamanda tamamlanmaktadır. Tavan modeli yapılırken duvarların yıkılması ve etrafın kirlenmesi söz konusu değildir.

Gergi Tavan Özellikleri Nelerdir?

Gergi tavan yapımında kullanılan malzeme ve yapım şekli ile birçok özelliği barındırmaktadır. Bu özelliklerden bahsedecek olursak;

  • Tavan iskeleti alüminyum malzemeden üretilir ve görsel havuzu ise izolasyon bandı içermektedir.
  • Tavan modelleri -40 ile +50 santigrad derecede ki ortamlarda herhangi bir zarar görmeden uzun yıllar kullanılabilecek dayanıklılıktadır.
  • Malzeme yapısı nem, ıslaklık ve sıcaklıktan kesinlikle etkilenmez.
  • Yapımı ölçü alınması, tavanın seçilmesi ve montajı olmak üzere yaklaşık bir hafta gibi bir sürede tamamlanabilir.
  • Tavan içerisindeki ışık  ve aydınlatma elektrik sistemi ile sağlanmaktadır.  A+ enerji koruma sistemine sahip olduğu için enerji tasarrufu sağlar.
  • Yangın gibi olumsuz durumlarda alev almaz ve yanmaz.

Gergi tavan özellikleri kullanıcıları her zaman memnun etmektedir. Sıraladığımız özellikleri taşımayan ürünleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Gergi Tavan Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gergi tavan yaptırmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmeniz ürünü teslim alındıktan sonra herhangi bir sorun yaşamamanız için gereklidir. Aksi halde maddi ve manevi kayıplar yaşayabilirsiniz. İlk olarak dikkat edilmesi gereken nokta tavan modelinin boyutunun ve şeklinin iç mekâna olan uyumudur. Mekâna oranla daha büyük ya da daha küçük olan ürünler ile şık ve estetik bir görüntü yakalamanız mümkün değildir. Tavan modellerinin özelliklerinden ve avantajlarından yararlanabilmek için kaliteli malzemeden üretilmiş ve doğru montaj yapılan ürünleri almalısınız.

Bu nedenle sektörde profesyonelliğini kanıtlamış firmalardan alışveriş yapmanız gereklidir. Mekânların içe dekorasyonunda kullanılan bu ürünler mekân içerisinde yer alan diğer eşyalar ile renk ve görsel uyumu sağlamalıdır. Özellikle dekorasyon için kullanılan ürünler ile bir bütün içerisinde olmalıdır.

Gergi Tavan Modelleri

Gergi tavan modelleri farklı geometrik şekillerde ve farklı görseller kullanılarak üretilmektedir. Teknolojinin ilerlemesi insanların hayal gücünün artmasına imkân tanımıştır. Genel olarak tercih edilen modeller kare, dikdörtgen, altıgen ve sekizgen şeklindeki tavan modelleridir. Görsel efekt olarak da manzara resimleri ve farklı ışık kümeleri tercih edilmektedir. Okullar ve otellerde kullanılan görseller genellikle deniz ve orman manzaraları olmaktadır. Gergi tavan modelleri kişiye özel olarak üretilebilir. Müşterilerin istediği görseller kullanılarak kişiselleştirilir. Kişiye özel üretilen modeller maliyet olarak hazır modellere göre daha pahalıdır. Üretici firmaya modelden beklentilerinizi eksiksiz şekilde anlatırsanız ortaya çıkan ürün daha doğru olur. Kişinin hayal gücü ile teknik ekibin bilgisinin birleşimi en doğru modeli ortaya çıkartır.

Gergi Tavan Görselleri Nasıl Seçilir?

Görsel seçimi karar vermesi en zor olan aşamalardan birisidir. Özellikle son yıllarda üretilen binlerce tavan modeli kafanızın karışmasına neden olmaktadır. Gergi tavan modellerinin görseli seçilmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta modelin yapılacağı kurumun verdiği hizmettir. Okul, iş yeri ve otel gibi kurumların hizmet amacı farklıdır. Binanın amacına yönelik görsel seçilmesi etkinliğinin atmasına büyük oranda destek olmaktadır. Bina içerisinde farklı bir ortam oluşturmak isteseniz mutlaka derinlik efekti içeren görsel modellerini düşünmenizi tavsiye ederiz.

Derinlik efekti sayesinde istediğiniz ortamı kolayca yakalayabilirsiniz. Görsel renklerini seçerken mekan içerisinde bulunan mobilyaların ve diğer eşyaların renklerini göz önünde bulundurmalısınız. Bu kriterleri göz önüne alırsanız en doğru görsele karar verebilirsiniz. Kararsız kaldığınız zaman teknik ekipten yardım isteyebilirsiniz. Tecrübeli kişilerin önerilerini dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Gergi Tavan Modelleri Neden Tercih Edilir?

Gergi tavan modellerinin tercih edilme nedeni ihtiyaç ve estetik kaygı temeline yatmaktadır. Hizmet sektöründe çalışan kurumların insanları etkilemesi, işlerin atması ve tercih edilmesine  yardımcı olur. İnsanlar görsel olarak etkilendiği ürünleri ve mekânları unutmaz. Yapıldığı mekânı görsel olarak değiştirir. Duvar ve tavanlarda estetik yaratmak için kullanılan diğer ürünler zaman içerisinde akma, esneme ve potlaşma yapar. İleri teknoloji ürünü olan tavan modelleri kesinlikle pürüzsüz bir alan oluşturur. Bina duvarlarında ve tavanlarında var olan sorunları gizler. Duvar estetiğinde kullanılabilecek en kolay ve en titiz yöntemdir. Hem estetik kazandırma hem de duvar yenileme işlemini aynı anda sunduğu için son yıllarda çok sık tercih edilmektedir. Mekânların kişiselleştirilmesi için de tercih edilmektedir. Evlerin salonları, çocuk odaları ve koridorlarda daha çok görebilirsiniz.

Gergi Tavan Kullanımının Avantajları Nelerdir?

İmalatında kullanılan malzemeler ve montaj şekli sayesinde kullanıcılarına büyük avantajlar sağlamaktadır. İzolasyon bandı sayesinde hem ısı hem de ışık yalıtımı yapmaktadır. Eskimiş ve yıkılmakta olan duvarların estetik bir şekilde geri dönüşümünü sağlar. Yapımında kullanılan antibakteriyel malzeme sayesinde ortamda bulunan bakterilerden korur ve kirlenme süresini geciktirir. Hacim olarak büyük olan bu ürünler ağırlık olarak çok hafif bir yapıya sahiptir. Bu nedenle binanın kolonlarına olan yükü azaltır. Bina inşaatında yaşanan deformasyonları gizlemek için imkan tanır. Yangın ve deprem gibi afet durumlarında yardımcı olur.

Alev almadıkları için yangının ilerlemesini durdurur. Deprem anında bina üzerine yük bindirmez. AR-GE çalışması yapanlar için büyük avantajlar sunar ve her türlü sorun için çözüm olanağı sağlar. Olumsuz hava şartlarından etkilenmeyen bu ürün nem ve rutubet gibi durumlarda duvarların çürümesini engeller. Bina restorasyonu gerektiğinde çıkarılıp tekrar takılabilir. Binaların iç dekorasyonunda fazla eşya gerektirmeden rahatlıkla kullanılabilir. Sıralamış olduğumuz bu avantajlardan yararlanabilmek için mutlaka profesyonel hizmet veren ve işini titizlik ile yapan firmalar ile çalışmalısınız. Doğru montaj yapılmayan tavan modelleri beklediğiniz avantajları sizlere sağlamayabilir.

Gergi Tavan Modelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tavan içerisine sabitlenen bu ürünler ihtiyaç hissedildiği zaman çıkartılabilir. Sök ve tak şeklinde üretilirler. Bu sırada herhangi bir zarara uğramazlar. Söküm işlemini yine kurulumunu yapan teknik ekip yapmalıdır. Ürünü kendi kendinize sökmeye çalışmayınız. Aksi halde geri dönüşü olmayan zararlar verebilirsiniz.  Avrupa standartlarında yanmaz belgesi olmayan ürünlere itibar etmemelisiniz. Maliyeti genel olarak yüksek olan bu ürünler en az iki yıl garantili olmalıdır. Garanti kapsamında olmayan hizmetleri mutlaka sorgulanmalıdır. Sene de bir defaya mahsus elektrik tesisatı için bakım yaptırılması tavsiye edilir. Gergi tavan özel yapıştırıcılar kullanılarak sabitlenir. Bu yapıştırıcıların özelliğini kaybetmemesi için kesinlikle ısıtılmaması gerekir. Aksi halde esneyerek potluk oluşturur. Esneme olduğu zaman üründen beklenen ısı ve ışık yalıtımı maalesef sağlanamaz. Ürün üretimi ve montajı tüm aşamalarında titizlik ve özen istemektedir. Eğitimini almış ve donanımlı teknik elemanlar tarafından montajı yapılmalıdır.

Gergi Tavan Bakımı Nasıl Yapılır?

Gergi tavan doğru montaj edildiği ve kaliteli malzeme kullanılarak üretildiği sürece uzun yıllar onarım gerektirmeden kullanılabilir. Ancak dikkatli kullanım gerekmektedir. Tavan içerisine yerleştirilen led ışıklar zaman içerisinde arıza gösterebilir. Bu arızalar profesyonel şekilde giderilmelidir. Tavan modelinin temizliği için kesinlikle içerisinde asidik çözelti bulunan temizlik malzemeleri kullanılmamalıdır. Altı ayda bir hafif nemli bir bez kullanılarak silinmesi temizlik için yeterli olacaktır. Ham maddesi kendi kendini temizleyebilen özelliktedir.

Bu nedenle kesinlikle sert fırçalar ile sürtülmemeli ve ovalanmamalıdır.  Haftada bir defa sadece tozunun alınması yeterli olur. İçerisinde elektrik tesisatı kurulduğu için su tutulması ve ıslatılması tavsiye edilmemektedir. Yeterli ve doğru bakım uygulanırsa uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Tavan montajı yapan ekibe kullanımı ve bakımı ile ilgili aklınıza takılan her türlü soruyu sorabilirsiniz. Teknik ekipten alacağınız doğru bilgiler ışığında ürünü kullanabilirsiniz.

Gergi Tavan Nereden Alınır?

Günümüzde bina içi dekorasyonunun olmazsa olmaz ürünü olan bu modeller çok sık tercih edilmektedir. Minimal dekorasyon yönteminin popülaritesi her geçen gün daha fazla artmaktadır. Gergi tavan bu dekorasyon türünün temelini oluşturmaktadır. En az malzeme ile estetik ve modern iç dekorasyon yapılmasına imkân tanıdığı için çok fazla talep görmektedir. Sektörde giderek artan üretici firma sayısı bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Özellikle kalite ve ürün performansı konusunda büyük bir düşüş yaşanmaktadır.

Bu nedenle gergi tavan yaptırmaya karar verdiğinizde garantili ve profesyonel hizmet veren firmalar tercihiniz olmalıdır. Sektörde öncü olan, özgün tavan modelleri üreten ve ürettiği ürünün arkasında durarak garanti sözü veren üreticilerden alışveriş yapmalısınız. Ürün maliyetini düşürmek için online satış sitelerine özel olarak yapılan kampanyaları takip edebilirsiniz. Dilediğiniz modeli firmaların mağazalarından ya da online web sitelerinden alabilirsiniz.

Gergi Tavan Fiyatları

Gergi tavan fiyatları belirlenirken bazı kriterler göz önüne alınmaktadır. Tavan modelinin boyu, şekli, içerisinde kullanılacak olan görsel, ürünün yapımında kullanılan malzemelerin maliyeti, garanti süresi ve ürünü yapacak olan personel sayısı göz önünde bulundurulur. Farklı markaların olması fiyat dalgalanmalarının nedeni olabilmektedir. Aynı malzemeden üretilen ve aynı görseli içeren modellere farklı fiyat teklifleri sunulabilir. Bu nedenle detaylı araştırma yapmadan alışveriş yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Kaliteli ürünlerin maliyeti yüksektir. Bu nedenle piyasa değerinin altın olan ve ucuz ürün satan markalara itibar etmeyiniz. Bu ürünler olması gereken gergi tavan özelliklerini taşımadıkları için kullanıcılara avantaj sağlamaz. Kısa ömürlüdürler ve zaman içerisinde deformasyona uğrar. Ucuz ürün almak isterken maddi zarara uğrayabilirsiniz. Ürün alamadan önce mutlaka firmanın önceki müşterilerinin yorumlarını okuyabilirsiniz. Bilgi sahibi olarak kaliteli ürün almanızı tavsiye ederiz.

Pin It on Pinterest

Share This